A jövő építőkövei

Olyan technológiák megjelenése és elterjedése előtt állunk, amelyek legalább akkora változást hozhatnak az életünkben, mint aminek az elmúlt kétszáz évben tanúi voltunk: potenciálisan alapvetően változtathatják meg az emberiség jövőjét. Magyarország hosszú távú versenyképessége szempontjából meghatározó kérdés, hogy milyen mértékben vagyunk képesek integrálni ezeket a technológiákat a gazdaságba. A változás olyan gyors, hogy amikor egy áttörésről értesülünk, már késő megkezdeni a felzárkózást – elébe kell menni. A Prométheusz Társaság célja, hogy beazonosítsa azokat a technológiákat, amelyek a következő évtizedekben a legdrámaibb változásokat fogják hozni, és amelyek ennélfogva a legmeghatározóbb hatással lesznek az egyének, vállalatok, nemzetek sikerére.

Általános mesterséges intelligencia

A ChatGPT megjelenése az egész világ számára nyilvánvalóvá tette, hogy egy forradalom elején járunk. A mesterséges neurális hálózatok elmúlt években tapasztalt exponenciális növekedésének köszönhetően a gépi intelligencia ma már olyan dolgokra képes, ami még néhány évvel ezelőtt is science fictionnek tűnt, és az évtized végére olyan eszköz lesz, amire a hétköznapokban széles körben támaszkodunk majd, és ami a jelenlegi munkahelyi feladataink tekintélyes hányadát elvégzi majd helyettünk.

Az agy–számítógép interfész

Az agy–számítógép interfész azáltal, hogy közvetlen kapcsolatot teremt az emberi agy és a számítógép között, hozzájárul az agyműködés megértéséhez, segíthet a gerincvelősérült betegeken és szerepet játszhat számos agyi rendellenesség és betegség kezelésében. Hosszú távon akár teljesen egészséges emberek számára is lehetőséget teremthet arra, hogy ma még ismeretlen funkciókat és szolgáltatásokat érjenek el.

Az öregedés megállítása

Az öregedés felel minden olyan halálozásért, ami nagyobb valószínűséggel következik be idősebb korban, mint egy fiatalabb ember esetében. Mechanizmusának megértése és gátlása valamennyi időskori betegség kialakulását egyszerre késleltetné, ami az emberi élettartam radikális (több száz évre történő) meghosszabbodásához vezetne.

A Naprendszer meghódítása

55 éve, hogy az ember először járt a Holdon, de 52 éve annak is, hogy utoljára. Az Apollo-program sikere az emberiség egyik legnagyobb és mind közül talán leglátványosabb teljesítménye, ugyanakkor az, hogy fél évszázad alatt sem sikerült felülmúlni, sokakban csalódást kelt – de ez hamarosan megváltozhat. Más égitestek meghódítása páratlan módon gazdagítaná az emberi tudást és kultúrát, ha pedig tartósan megvetjük a lábunkat a Földön kívül, azzal növelhetjük az esélyeinket a túlélésre, bármilyen katasztrófa sújtsa is bolygónkat.

A számítástechnika jövője

Minden további technológiai fejlődés előfeltétele a számítási kapacitás elmúlt évtizedekben tapasztalt dinamikus növekedésének fennmaradása. Ahogy Gordon Moore, az Intel későbbi elnöke 1965-ben megjósolta, az integrált áramkörök teljesítménye az azt követő 50 évben kétévente a duplájára, összesen mintegy tízmilliószorosára nőtt. Mára azonban olyan közel járunk a fizikai korlátokhoz, hogy a növekedésnek ez a sebessége az eddigi eszközökkel többé már nem fenntartható, technológiaváltásra van szükség.

A villamosenergia-tárolás jövője

Az emberiség életkörülményeinek az elmúlt két évszázadban bekövetkezett páratlan javulása jelentős részben a környezet kárára valósult meg. Ez többé már nem szükségszerű: az emberiség jó úton halad – legfeljebb nem elég gyorsan – afelé, hogy a mai fiatal felnőtteké legyen az első fenntartható generáció. Olyannak kell megőriznünk a világunkat, amiben érdemes élni, és ennek érdekében le kell zárnunk a szénhidrogének korszakát és tiszta energiaforrásokra kell cserélnünk a fosszilis tüzelőanyagokat.

Töltsd le az összefoglalónkat a jövő építőköveiről, arról a hat technológiáról, amely a következő évtizedekben a legnagyobb hatást gyakorolja majd az életünkre!

E-mail


 
 
 


TÁMOGATÓK

Sütiket használunk, hogy lássuk, hány látogatónk van és honnan érkeznek.

Rendben van
Nincs rendben